Pojazd elektryczny to coś, o czym marzysz? Możesz uzyskać niemałą dopłatę do jego zakupu. Dowiedz się, jak złożyć wniosek i uzyskać pieniądze z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu.
Zacznijmy od tego, kto może ubiegać się o dopłatę z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. Na tę chwilę są to jedynie osoby fizyczne. Kiedy składasz wniosek, musisz dołączyć oświadczenie mówiące o tym, że nie prowadzisz działalności gospodarczej, jednak o tym za chwilę. Prawdopodobnie w późniejszym czasie sytuacja ta ulegnie zmianie. Jeżeli w ogóle chcesz się ubiegać o dotację, Twój samochód nie może kosztować więcej niż 125 tysięcy złotych brutto. Jest to jeden z podstawowych warunków, ale nie jedyny.
Kolejnym warunkiem jest kupienie samochodu za gotówkę lub na kredyt. Nie możesz ubiegać się o dopłatę, gdy chcesz wziąć pojazd w leasing konsumencki lub wynajem. Niestety przepisy w tym przypadku są bardzo jasne.
Pieniądze zostaną Ci wypłacone dopiero po zakupie samochodu, dlatego, jeśli decydujesz się na wybór elektryka, musisz pamiętać, żeby przygotować całą kwotę. Po zakupie państwo zwróci Ci do 30 procent wartości. Górnym pułapem jest tutaj kwota 37,500 złotych brutto.
Rozporządzenie obejmuje także samochody napędzane wodorem. W tym przypadku dotacja jest dużo wyższa i wynosi do 90 tysięcy złotych. Warto zaznaczyć, że kwota, jaką możesz wydać na pojazd, nie może przekroczyć 300 tysięcy złotych.
Wsparcie otrzymasz po zakupie, ubezpieczeniu i zarejestrowaniu pojazdu. Kiedy to zrobisz, możesz ubiegać się o zwrot części wydanych pieniędzy. W tym wypadku musisz przygotować wniosek i złożyć go do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. We wniosku powinieneś zawrzeć:
Treść wniosku jest już przygotowana przez NFOŚiGW. Wystarczy wejść na stronę funduszu, pobrać go i wydrukować.
Kolejny krok w drodze po dopłatę do samochodu elektrycznego lub napędzanego wodorem, to zawarcie umowy o udzielenie wsparcia z NFOŚiGW. Jako osoba ubiegająca się o wsparcie, musisz zobowiązać się do tego, że:
Co ważne, jeśli któreś z tych zobowiązań zostanie przez Ciebie naruszone, dotację będziesz musiał zwrócić. Kwota będzie dodatkowo powiększona o odsetki.
Dotację otrzymasz tylko wtedy, gdy w odpowiednim terminie dostarczysz do NFOŚiGW stosowne dokumenty. Są to:
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ostrzega jednak, że nie wszyscy ubiegający się o dotację otrzymają pomoc. Nabory już ogłaszano i zwykle trwały one około miesiąca. Jednak nawet jeśli zdążysz złożyć dokumenty w odpowiednim czasie, musisz liczyć się z tym, że przeznaczona pula pieniędzy na dotację mogła się już wyczerpać. Wtedy niestety nie otrzymasz zwrotu środków.
(fot. pixabay.com)