Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jak złożyć wniosek o dopłatę do samochodu elektrycznego?

Rozwiązania
techsort
Jak złożyć wniosek o dopłatę do samochodu elektrycznego?

Pojazd elektryczny to coś, o czym marzysz? Możesz uzyskać niemałą dopłatę do jego zakupu. Dowiedz się, jak złożyć wniosek i uzyskać pieniądze z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu.

Kto i na jakich zasadach może ubiegać się o dopłatę?

Zacznijmy od tego, kto może ubiegać się o dopłatę z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. Na tę chwilę są to jedynie osoby fizyczne. Kiedy składasz wniosek, musisz dołączyć oświadczenie mówiące o tym, że nie prowadzisz działalności gospodarczej, jednak o tym za chwilę. Prawdopodobnie w późniejszym czasie sytuacja ta ulegnie zmianie. Jeżeli w ogóle chcesz się ubiegać o dotację, Twój samochód nie może kosztować więcej niż 125 tysięcy złotych brutto. Jest to jeden z podstawowych warunków, ale nie jedyny.

Kolejnym warunkiem jest kupienie samochodu za gotówkę lub na kredyt. Nie możesz ubiegać się o dopłatę, gdy chcesz wziąć pojazd w leasing konsumencki lub wynajem. Niestety przepisy w tym przypadku są bardzo jasne. 

Jaką kwotę można odzyskać?

Pieniądze zostaną Ci wypłacone dopiero po zakupie samochodu, dlatego, jeśli decydujesz się na wybór elektryka, musisz pamiętać, żeby przygotować całą kwotę. Po zakupie państwo zwróci Ci do 30 procent wartości. Górnym pułapem jest tutaj kwota 37,500 złotych brutto. 

Rozporządzenie obejmuje także samochody napędzane wodorem. W tym przypadku dotacja jest dużo wyższa i wynosi do 90 tysięcy złotych. Warto zaznaczyć, że kwota, jaką możesz wydać na pojazd, nie może przekroczyć 300 tysięcy złotych. 

Za jakie pojazdy zostaną Ci zwrócone koszty?

 • pojazd elektryczny lub napędzany wodorem,
 • auto fabrycznie nowe, nierejestrowane przed zakupem,
 • auto z kategorii M1,czyli takie, które nie ma więcej niż osiem miejsc oprócz siedzenia kierowcy,
 • cena nabycia nie może przekroczyć wspomnianych 125 000 złotych lub 300 000 złotych w przypadku auta na wodór.

Składanie wniosku o dopłatę – krok po kroku!

Krok 1

Wsparcie otrzymasz po zakupie, ubezpieczeniu i zarejestrowaniu pojazdu. Kiedy to zrobisz,  możesz ubiegać się o zwrot części wydanych pieniędzy. W tym wypadku musisz przygotować wniosek i złożyć go do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. We wniosku powinieneś zawrzeć: 

 1. imię i nazwisko, 
 2. miejsce zamieszkania,
 3. PESEL,
 4. datę i miejsce składania wniosku,
 5. dane pojazdu – marka, model, cena nabycia,
 6. Twój podpis.

Treść wniosku jest już przygotowana przez NFOŚiGW. Wystarczy wejść na stronę funduszu, pobrać go i wydrukować. 

Krok 2

Kolejny krok w drodze po dopłatę do samochodu elektrycznego lub napędzanego wodorem, to zawarcie umowy o udzielenie wsparcia z NFOŚiGW. Jako osoba ubiegająca się o wsparcie, musisz zobowiązać się do tego, że:

 • nie pozbędziesz się zakupionego pojazdu przez minimum dwa lata od dnia zawarcia umowy kupna – sprzedaży,
 • zarejestrujesz pojazd w Polsce i nie przerejestrujesz go przez najbliższe dwa lata,
 • ubezpieczysz samochód przed uszkodzeniem, zniszczeniem, utratą na skutek zdarzeń, kolizji, uszkodzeń przez osoby trzecie, zdarzeń losowych, a także kradzieży.

Co ważne, jeśli któreś z tych zobowiązań zostanie przez Ciebie naruszone, dotację będziesz musiał zwrócić. Kwota będzie dodatkowo powiększona o odsetki. 

Jakich dokumentów potrzebujesz do złożenia wniosków?

Dotację otrzymasz tylko wtedy, gdy w odpowiednim terminie dostarczysz do NFOŚiGW stosowne dokumenty. Są to:

 • kopia faktury zakupu nowego samochodu – należy pamiętać, aby zawierała sprecyzowany rodzaj napędu pojazdu (elektryczny, wodorowy),
 • kserokopię dowodu rejestracyjnego,
 • kopię polisy ubezpieczeniowej zakupionego pojazdu na okres jednego roku. Oświadczenie zobowiązujące do tego, że na kolejny rok także zakupisz ten rodzaj polisy. Ważne, aby było to ubezpieczenie przed wyżej wymienionymi uszkodzeniami i zniszczeniami.

Nie wszyscy mogą otrzymać dotację

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ostrzega jednak, że nie wszyscy ubiegający się o dotację otrzymają pomoc. Nabory już ogłaszano i zwykle trwały one około miesiąca. Jednak nawet jeśli zdążysz złożyć dokumenty w odpowiednim czasie, musisz liczyć się z tym, że przeznaczona pula pieniędzy na dotację mogła się już wyczerpać. Wtedy niestety nie otrzymasz zwrotu środków.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Przyszłość na wyciągnięcie ręki: innowacyjne rozwiązania w obszarze elektromobilności
Przyszłość na wyciągnięcie ręki: innowacyjne rozwiązania w obszarze elektromobilności
Zanurz się w świecie innowacji i przyszłości, które stają się rzeczywistością. Przeczytaj o najnowszych rozwiązaniach w dziedzinie elektromobilności i dowiedz się, jak będą kształtowały naszą przyszłość.
Ostatnie wpisy