Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Wosk samochodowy — który wybrać do pielęgnacji auta?

Do Auta
techsort
Wosk samochodowy — który wybrać do pielęgnacji auta?

Wielu kierowców zastanawia się, w jaki sposób mogą najlepiej zabezpieczyć lakier swojego samochodu. Jednym ze sprawdzonych rozwiązań jest jego woskowanie. Prezentujemy najlepsze woski do pielęgnacji. 

Woskowanie samochodu — jakie odnosimy z niego korzyści?

Aby samochód świetnie się prezentował pomimo upływu lat, trzeba o niego odpowiednio zadbać. Regularne czyszczenie to nie wszystko. Ważne jest także systematyczne woskowanie. Choć wielu kierowców podchodzi do tego zabiegu bardzo sceptycznie, nie warto go pomijać. Woskowanie auta to niezwykle ważny proces, który znacząco przekłada się na wygląd oraz stan lakieru naszego pojazdu. Każdy kierowca powinien mieć świadomość jak bardzo to istotne, jeśli rzeczywiście zależy mu na eleganckim wyglądzie jego samochodu. 

Na czym polega woskowanie?

Woskowanie to proces, który ma na celu jak najlepiej zabezpieczyć powierzchnię lakieru samochodu przed działaniem niekorzystnych czynników. Wśród nich znajdują się deszcz, sól, promieniowanie UV i wiele innych. Dzięki systematycznemu woskowaniu pojazd zachowa swój blask przez wiele lat, natomiast sam lakier nie utraci swoich ważnych właściwości. Każdy kierowca powinien zdecydować się na taki zabieg 2-4 razy do roku. Efekt widoczny jest nawet przez kilka miesięcy. 

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru kosmetyków samochodowych?

Sam proces woskowania to nie wszystko. Należy zwrócić uwagę na to, jakie konkretnie kosmetyki zostaną do tego użyte. Wosk niewłaściwie dobrany lub o niskiej jakości nie tylko nie przyniesie pożądanych efektów, ale może nawet pogorszyć aktualny stan lakieru naszego samochodu. Należy więc wybierać tylko sprawdzone produkty oraz nie zniechęcać się wysoką ceną. Wśród pozostałych kwestii, które mogą mieć istotny wpływ na uzyskany efekt, znajdują się:

  • typ lakieru,
  • rodzaj wosku,
  • stan karoserii,
  • metoda woskowania,
  • łatwość aplikacji.

Wybór preparatu w zależności od stanu pojazdu

Szukając odpowiedniego wosku samochodowego, natkniemy się na szeroką ofertę produktów. Który z nich będzie zatem najlepszy? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Podczas wyboru preparatu należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii. Bardzo duże znaczenie ma m.in. to, w jakim stanie jest nasz pojazd. Do starszych samochodów, których karoseria nie prezentuje się najlepiej, doskonałym wyborem będzie wosk w postaci pasty. Jeśli chodzi jednak o nowsze modele, to strzałem w dziesiątkę będą kosmetyki w formie olejku lub mleczka.

Wybór preparatu w zależności od metody woskowania

Wyróżnia się dwie metody woskowania — na mokro oraz na sucho. Jak sama nazwa wskazuje, różnią się między sobą przede wszystkim obecnością wody. W przypadku metody mokrej cały proces przebiega sprawniej, ponieważ łatwiej jest nałożyć wosk na nawilżoną powierzchnię samochodu. Preparat zmieszany z wodą staje się bardziej płynny, wobec czego pozwala szybciej dotrzeć do wielu trudno dostępnych zakamarków.

W przypadku woskowania na sucho optymalnym preparatem będzie wosk w formie pasty. Taki środek zapewni łatwe rozprowadzenie wosku po całej powierzchni naszego auta. Sucha metoda najczęściej stosowana jest w przypadku starszych samochodów, które mają podniszczoną i wyeksploatowaną karoserię. Woskowanie na sucho nie jest tak delikatne, jak to z użyciem wody, dlatego nie należy decydować się na nie, jeśli dopiero co wyjechaliśmy autem z salonu.

Najlepsze woski samochodowe

Produktów, nad którymi warto się zatrzymać, jest naprawdę dużo. Wśród nich wybijają się trzy zaprezentowane poniżej. Będą one znakomitym wyborem, jeśli zależy nam na wysokiej jakości preparatu oraz zadowalającym rezultacie. 

Soft 99

Soft 99 to niezwykle ceniony produkt, który został uznany za najlepszy wosk 2017 roku w prestiżowym brytyjskim zestawieniu AutoExpress. Skład tego preparatu opiera się na żywicach fluorowych, które są odpowiedzialne za tworzenie się wyjątkowo trwałej powłoki na powierzchni samochodów. Prezentowany wosk to produkt w pełni syntetyczny. Jego zastosowanie może zapewnić niesamowite efekty nawet do dwunastu miesięcy. Soft 99 dostępny jest w dwóch wariantach. Jeden z nich dedykowany jest kolorom ciemnym, natomiast drugi jaśniejszym. Wosk zapewnia znakomitą ochronę lakieru przed działaniem niekorzystnych czynników. Dzięki niemu samochód będzie się świetnie prezentować przez naprawdę długi czas.

Autoglym

Autoglym to kolejny preparat samochodowy, obok którego zwyczajnie nie sposób przejść obojętnie. Autoglym High Definition łączy w sobie naturalną Carnaubę oraz trwałe polimery i specjalne oleje. Prezentowany wosk to produkt, który znakomicie sprawdzi się w roli ochronnej, a także pozytywnie wpłynie na walory estetyczne pojazdów. Skutecznie zabezpieczy przed czynnikami takimi jak kwaśne deszcze, sól i promieniowanie UV. Lakier zyska niesamowity połysk i blask, który zachowany zostanie przez długi czas. Autoglym charakteryzuje się kremową konsystencją, która gwarantuje łatwą i sprawną aplikację nawet w przypadku niewielkiego doświadczenia użytkownika. 

Sonax

Sonax Premium Class Wosk Carnauba to preparat, który wyróżnia się wyjątkowo dużą ilością Carnauby. Jej obecność w połączeniu z wysokiej jakości olejami sprawia, że efekt uzyskany podczas woskowania utrzymuje się niezwykle długo i jest wyjątkowo intensywny. Aplikacja tego produktu jest bardzo łatwa. Sonax to wosk, który również ma kremową konsystencję umożliwiającą szybkie i sprawne nakładanie. Preparat ten, poza znakomitą ochroną przed niekorzystnymi czynnikami, zabezpieczy lakier także przed niepożądanym blaknięciem. 

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiedni zbiornik do magazynowania surowców płynnych na swoim gospodarstwie rolnym?
Jak wybrać odpowiedni zbiornik do magazynowania surowców płynnych na swoim gospodarstwie rolnym?
Odkryj kluczowe elementy do wyboru idealnego zbiornika do przechowywania surowców płynnych, które pomogą poprawić efektywność Twojego gospodarstwa rolnego.
Ostatnie wpisy